Ноябрь 2019 (40)

Автор: Мария |
    5-01-2017, 16:40 |
    Студзень
      Сама назва першага месяца года красамоўна гаворыць пра яго характар: студзень — значыць, сцюдзёны. У гэты час на зямлю прыходзілі моцныя халады ("Студзень — году пачатак, зіме — сярэдзіна"), і кожны гаспадар мусіў загадзя падрыхтавацца да суровай пары, каб не выстуджваць хату і не мерзнуць самому. Нярэдка народныя прыкметы падзялялі год на дзве часткі: адна пачыналася з 1 студзеня, другая — з 1 ліпеня. Заўважаючы асаблівасці надвор‘я ў пэўны дзень першага паўгоддзя, меркавалі пра надвор‘е ў адпаведны дзень другой паловы года. Які-небудзь снежны дзень у студзені нібыта абяцаў роўна праз паўгода абярнуцца дажджлівым і непагодным. Супастаўляліся ў першым і другім паўгоддзях цэлыя месяцы, а то і поры года. Па студзеню меркавалі пра будучую вясну ("Як студзень цёплы на лік, дык завідны сакавік") і пра лета ("Студзень мяце — ліпень залье"). Па характару першага месяца сяляне стараліся вызначыць і набытак, які чакаецца ў агародзе і на полі: "Студзень пагодны — год будзе плодны". Гнілое надвор‘е на пачатку года не абяцала ўцехі чалавеку: "Калі ў студзені дажджы — дабра не жджы".
      1 студзеня  - Цягнучыся з папярэдняга года, апошні свой тыдзень дабываў Піліпаўскі пост. Ен заканчваўся з надыходам урачыстага зімовага перыяду, які на працягу двух тыдняў (з 6 па 19 студзеня) ахоплівае некалькі свят і вядомы ў народзе як Каляды, альбо Коляды.
      6 студзеня -  Гістарычнымі карэннямі Каляды ўзыходзяць да старажытных часоў, калі рознымі народамі праводзілася святкаванне зімовага сонцастаяння. З прыходам на нашы землі хрысціянства пачатак Каляд сталі звязваць з Раством Хрыстовым.
      7 студзеня –   Раство Хрыстова.
      13 студзеня – Другая куцця напярэдадні старога Новага года.
      14 студзеня – Стары Новы год, Васілле. У навагодніх павер‘ях адчуваецца прысутнасць магіі "першага дня". Першы дзень года, праведзены належным чынам, нібыта гарантаваў удачу на ўвесь год. Хто з хатніх жыхароў у самы першы дзень года апярэдзіць астатніх: прынясе са студні вады і ўмыецца — на працягу года будзе рухавы і бадзёры. Калі снег на Новы год падаў з самага ранку, то і ўся зіма прадбачылася снежная. Калі на Васілле вецер дзьмуў з усходу — трэба было чакаць гарачага і сухога лета, калі з поўдня — умеранага, заходні вецер абяцаў мокрае лета, паўночны — халоднае, з градам.
      19 студзеня – Вадохрышча — апошняе свята каляднага цыкла: "Святое Хрышчэнне — і Калядам прашчэнне".
      Заканчваўся самы халодны месяц зімы, і народная прыказка папярэджвала: "Хавай нос у Апанасаўскі мароз!"

Падрыхтавалі вучні 11 "А” класа
    Паліна Кавалькова,