Ноябрь 2019 (28)

Автор: Мария |
    10-11-2016, 18:15 |
    НАРОДНЫЯ СВЯТЫ ЗАЛАТОГА ЛІСТАПАДА
      Лістапад – залаты лістапад…  Сёння мы павядзём гутарку пра народныя святы гэтага месяца.
      "Лістапад снегу навее – хлеба прыбудзе, а вада разальецца – сена набярэцца”, - так гаварылі нашы продкі пра гэты апошні месяц восені.
      У пачатку лістапада адлятаюць апошнія чароды качак, дрэвы стаяць ужо амаль без лісця, тэмпература паветра ніжэй нуля, з’яўляюцца туманы. Імжыстыя дажджы ў другой палове месяца звычайна змяняюцца на мокры снег.
      У гэты час самае месца  ўспомніць тых апекуноў, якія спрыялі земляробу, і, у першую чаргу, продкаў, «Дзядоў».
      1 лістапада.  Усе Святыя. Памінальны дзень у беларусаў-католікаў. «Па Усіх Святых холад уйме ўсіх». У гэты дзень варылі кашу, ставілі на стол стакан вады, клалі хлеб і столькі лыжак, колькі ў хаце «дзядоў» (памерлых продкаў).
      2 лістапада. Задушны дзень. Працяг памінальных дзён  у католікаў.
    Асяніны (Змітраўка, Змітравы Дзяды, Казанскія Дзяды) – памінальны дзень перад Змітрам (пятніца). Гаспадар заклікаў «дзядоў» за стол такімі словамі:
    Святыя дзяды, завём вас,
    Хадзіце да нас!
    Ёсць тут усё, што Бог даў,
    Што я для вас ахвяраваў,
    Чым толькі хата багата.
    Святыя дзяды! Просім вас,
    Хадзіце, ляціце да нас.
      Пра гэтыя дні таксама казалі: «Жылі дзяды – не бачылі бяды, а ўнукі набраліся мукі».
      У праваслаўных вернікаў – Дзмітрава (Памінальная, Радзіцельская) субота – працяг Асянім. У гэты дзень прыкмячалі: калі выпадзе снег, то будзе ён і на Вялікдзень.
      14 лістапада.  Кузьма-Дзям’ян ( Кузьмінкі) – свята шаўцоў, кавалёў. Існуюць паданні пра кавалёў Кузьму і Дзям’яна, якія змагаліся са змеем. У старой прыказцы зазначаецца: «Кузьма да Дамян – два ліцвіны, прынеслі гаршочак бацвінні» (Насовіч, 1870).
      Піліпаўскія Дзяды – памінальны дзень перад Піліпаўкай у пятніцу і суботу (Заходняе Палессе). На Глушчыне вядома прыказка: «Піліпаўскі дзед кажа: хоць трашчу, але не пушчу».
      27 лістапада. Запусты (Загавіны на Піліпаўку) – дзень перад Піліпаўкай.
      28 лістапада.  Піліпаўка (Калядны, Піліпаўскі пост). Шасцітыднёвы перадкалядны пост (да 6 студзеня). Гаварылі: «У Піліпаўку дзень да палудня»
      Лічылася, што ў Піліпаўку збіралася «воўчае вяселле», хадзілі ваўкі зграямі. «Ек Піліпаўка настала, то ваўкі ідуць гайною» (Тураўскі слоўнік, 1984). Заўважалі: калі на Піліпаўку надвор’е хмарнае або снежнае, то травень будзе мокры.
      30 лістапада. Андрэй. Дзяўчаты вечарам напярэдадні варажылі, сыпалі пад падушку ячмень са словамі: «Святы Андрэю, я ячмень сею, дай жа ты мне знаць, з кім я буду жаць» (Беларуская крыніца, 1928).
      З гэтага часу пачыналіся Вячоркі.
      Але пра іх мы павядзём гутарку пры наступнай нашай сустрэчы.

Для вас рыхтавалі паведамленні:
    вучні 11 "А” класа
    Паліна Кавалькова, Вікторыя Кухарэнка