Май 2020 (57)
    Январь 2020 (45)
    Декабрь 2019 (60)
    «    Май 2020    »

Навучанне бацькам ад 6 “А”
    Автор: Мария |
    22-10-2014, 18:36 |
    Просмотров: 2060 |

Навучанне бацькам ад 6 "А”

Ці думалі вы, паважаныя настаўнікі і бацькі, што вашы вучні і дзеці будуць вас чаму-небудзь навучаць?

Можаце пачаць працэс навучання, працэс спасціжэння свету з падказкай ад малых, але дастаткова разумных сваіх дзяцей.

Адзін з урокаў развіцця маўлення па беларускай літаратуры ў 6 "А” класе "Мой свет загадак і цудаў” быў прысвечаны вуснай народнай творчасці, а дакладней (як і адна з тэм урока 21 кастрычнiка) – прыкметам і павер’ям, якія звязаны з жывёламі. Шмат цікавага можна было пачуць і даведацца на ўроку.

Ці ведаеце Вы, паважаныя дарослыя, што ката, нават кацяняці, у нашых продкаў нельга было заўважыць каля соннага малога дзіця: мог не толькі парушыцца сон, але і малы мог спалохацца. Раней лічылася, калі кот знікаў з хаты – гэта да бяды, а калі кошка кацянілася на высокім месцы (не на падлозе дома) – гэта да прыбытку.

Многа надавалася і птушкам. Калі груганы лётаюць над хатай – гэта да нядобрай весткі, а калі сінічка сядзіць на падаконніку – да радаснай. Асаблівае месца ў вераваннях беларусаў надавалася буслу – сімвалу Беларусі. Гаварылі, што бусел заўсёды прыносіць у сям’ю радасць, дабрабыт і дзяцей.

А на маю думку, такіх прыгожых і добрых, як у 6 "А”, бо яны цікаўныя і крэатыўныя (гэта сёння іх любімае слоўца, бо яно добра характарызуе гэтых працалюбівых вучняў).

Настаўніца беларускай мовы і літаратуры

Алена Аляксееўна Сомава