Январь 2021 (13)

Автор: Dmitriy |
    11-12-2020, 11:28 |

Тыдзень беларускай мовы

З 30.11.2020 па 04.12.2020 ў пачатковых класах ДУА «Сярэдняя школа №33 г. Магілёва» праходзіў тэматычны тыдзень па вучэбным прадмеце «Беларуская мова і літаратура».  У гэтым годзе ён праходзіў пад назвай "Мая родная мова! Мілагучнае, звонкае, спеўнае слова!”.
         Праводзіўся тыдзень з мэтай павышэння цікавасці вучняў да прадметаў "Беларуская мова” i "Беларуская лiтаратура”, развiцця крэатыўных якасцей вучняў, выхаванння павагі да роднага слова, да Радзімы.
    У мерапрыемствах тыдня  прынялі ўдзел вучні пачатковых класаў. Разнастайнасць праграмы дазволіла кожнаму знайсці занятак па душы.
         Прыемным заняткам для навучэнцаў пачатковых класаў стала падрыхтоўка да конкурсу малюнкаў"Мой родны кут…".
         У бібліятэцы, дзе размясцілася выстава беларускіх аўтараў «Час чытаць кнігі роднай краіны" быў праведзены конкурс чытальнікаў "Найлепшы чытач вершаў аб зіме і зімовых святах".Вучні прадэманстравалі свае творчыя здольнасці, выразна чыталі вершы беларускіх аўтараў.
         Вялікая ўвага надавалася  ўзбагачэнню  слоўнікавага запасу вучняў.  Шмат станоўчых эмоцый дзеці  атрымалі, калі ўдзельнічалі ў конкурсе "Чароўны слоўнічак".
         Навучэнцы 3-4 класаў прынялі ўдзел у Малай алімпіядзе па беларускай мове і літаратуры, дзе паказалі свае веды і кемлівасць.
         Віктарына "Беларуская скарбонка” паказала, наколькі вучні пачатковых класаў знаходлівыя,іх уменне разгадваць крыжаванкі, загадкі, рэбусы, а таксама ўменне перакладаць словы з рускай мовы на беларускую.
         Не менш маляўніча і цікава праводзіліся выхаваўчыя мерапрыемствы: інтэлектуальны марафон "Беларусь-наш дом”, гульня-падарожжа "Мае любімыя казкі”, віктарына ”Жыве Беларусь”.
    На працягу тыдня вучні ўдзельнічалі ў конкурсе "Лепшы сшытак па беларускай мове”, размаўлялі на перапынках па-беларуску.
         Тыдзень прайшоў цікава і захапляльна. Вучні пашырылі свой кругагляд і прадэманстравалі свае веды па беларускай мове і літаратуры.
    Завершыўся ён падвядзеннем вынікаў і ўручэннем дыпломаў самым актыўным удзельнікам.
         Хочацца выказаць велізарную падзяку настаўнікам і вучням за дапамогу і творчы падыход у правядзенні тыдня беларускай мовы і літаратуры.