Январь 2020 (32)

Автор: Olga |
    18-12-2019, 12:48 |

"Возера радасці"

13 снежня кінатэатр "Чырвоная Зорка" сабраў поўную залу гледачоў на спецпаказ беларускамоўнага фільма Аляксея Палуяна па матывах рамана Віктара Марціновіча"Возера радасці". За невялікі час існавання кароткаметражны фільм пра дзевяцігадовую Ясю, якая вырашыла збегчы з інтэрната, сабраў россып узнагарод міжнародных фестываляў( з ЗША, Германіі, Іспаніі), быў намінаваны на "Еўрапейскі оскар". Вучні нашай школы 10 і 11 класаў таксама трапілі на такое цікавае мерапрыемства, а мне прыемна было разам к калегам з Моладзевага парламента Грыгор»евым Яраславам расказаць пра "жыццё" кінастужкі, прадставіць гасцей спецпаказу.
           Паўгадзіны праляцелі вокамгненна, трымалі ў напружанасці, узрушанасці з самага пачатку і да канца. Такая балючая, жыццёвая тэма сіроцтва не можа пакінуць абыякавымі. Чаму бацькі аддаюць дзяцей у інтэрнаты, якія абставіны прымушаюць іх рабіць такі крок? Дыялогаў у фільме амаль што не было, але нягледзячы на гэта, сапраўды было над чым падумаць.
           Пасля прагляду нас чакала абмеркаванне разам з дырэктарам кінакампаніі "Ілюзіён" Мікалаем Лаўранюком і галоўнай акцёркай Анастасіяй Пляц. Было ўсё: і ўспаміны пра жыццё Насці ў прытулку іздымачны працэс,і слёзы, і падзякі, і абдымкі.
    Важна, што кожны вынес для сябе галоўнае і патрэбнае: кожнае дзіця мае права на шчасце і кожны дарослы нясе адказнасць за яго і свае дзеянні для таго, каб кожнае "возера радасці" ператваралася ў "мора шчасця".

Намеснік старшыні Моладзевага парламента, вучаніца 11 "А” класа Кузьмянкова Крысціна