Январь 2020 (32)

Автор: Olga |
    16-12-2019, 11:40 |

Тыдзень беларускай мовы і літаратуры

З 09.12.2019 па 13.12.2019 ў пачатковых класах ДУА «Сярэдняя школа №33 г. Магілёва» праходзіў тэматычны тыдзень па вучэбным прадметах «Беларуская мова” і "Беларуская літаратура». Асноўная мэта прадметнагатыдня - павышэнне цікавасці вучняў да вывучаемых прадметаў.

Пры правядзенні Тыдня беларускай мовы і літаратуры педагогі ўлічвалі ўзроставыя асаблівасці малодшых школьнікаў, іх інтарэсы і пажаданні, індывідуальныя схільнасці і здольнасці, імкнуліся выкарыстаць розныя формы і метады вучэбнай дзейнасці, ўдала спалучалі калектыўныя і індывідуальныя формы работы з апорай на дыферэнцыяцыю. Для актывізацыі разумовай дзейнасці на мерапрыемствах выкарыстоўваліся гульні, конкурсы з прымяненнем камп"ютарных тэхналогій. Мерапрыемствы і навучальныя заняткі сталі добрай магчымасцю прадэманстраваць уменні, майстэрства не толькі вучняў, але і настаўнікаў.

У бібліятэцы, дзе размясцілася выстава беларускіх аўтараў «Час чытаць кнігі роднай краіны", яскрава быў праведзены конкурс чытальнікаў "Найлепшы чытач вершаў пра зіму і зімовыя святы". Вучні чыталі вершы беларускіх аўтараў: Я.Купалы, Я.Коласа, А.Вольскага. Мерапрыемства прайшло ў цёплай сяброўскайабстаноўцы.

Вялікая ўвага надавалася ўзбагачэннюслоўнікавага запасу вучняў. Шмат станоўчых эмоцый рабяты стрымалі, калі удзельнічалі ў конкурсе калажаў "Букет любімых слоў" і конкурсе насценгазет "Знаўцы беларускай мовы"

Сур"ёзным выпрабаваннем для вучняў аказалася "Малая алімпіяда па беларускай мове і літаратуры”, у якой прынялі ўдзел навучэнцы 3 - 4 класаў.

На працягу ўсяго тыдня дзеціпаказалі не толькі свае веды, але і праявілі кемлівасць і знаходлівасць.Віктарына "Моўныя скарбы роднага краю” паказала, наколькі пісьменна ўмеюць навучэнцы пачатковых класаў разгадваць крыжаванкі, рэбусы, загадкі, а таксама перакладаць словы з рускай мовы на беларускую.

На высокім метадычным узроўні проводіліся выхаваўчыямерапрыемства: "Турнір знаўцаў", "Падарожжа па беларускіх казках", "Гучы, беларуская мова!"

Прыемным заняткам для навучэнцаў пачатковых класаў стала падрыхтоўка да фотавыставы"Матывы роднай зямлі". На працягутыдня вучні стараліся размаўляць на перапынках па-беларуску, ўдзельнічалі ў конкурсе "Лепшы сшытак па беларускай мове”, пабылі ўэтнаграфічным школьным музеі.

"Навошта дзеці прыходзяць у школу?" - запыталася пісьменніца Жанна Міус у рабят-другакласнікаў падчас сустрэчы з імі ў актавай зале школы. Дзеці ўсе як адзін адказвалі: "Вучыцца!". На мерапрыемстве прагучала шмат беларускамоўных вершаў аўтара. Рабяты з цікавасцю слухалі, хуценька перакладалі па просьбе пісьменніцы некаторыя словы на рускую мову. І ўсе рабяты пагадзіліся ў канцы сустрэчы, што "Мова – гэта клёва!” Размаўляць на роднай мове, чытаць на ёй цікавыя вершыкі - гэтя проста цудоўна!

Тыдзень выдаўся насычаны і незвычайны.У фае была аформлена выстава газету вершах, загадках, казках, калаж "Букет любімых слоў", фотавыстава "Матывы роднай зямлі" як своеасаблівыя справаздачы класаў па выніках Тыдня беларускай мовы і літаратуры.

Навучэнцы пачатковай школы прадэманстравалі свае веды па беларускай мове і літаратуры. Яны змаглі раскрыцца і рэалізаваць свае творчыя магчымасці, а таксама паказаць камунікабельнасць і ўменне супрацоўнічаць з аднагодкамі. Пры падвядзенні вынікаў усіх конкурсаў пераможцам былі ўручаны граматамі. Хочацца падзякаваць настаўнікам, вучням і бацькам і за дапамогу ў арганізацыі,творчы падыход у правядзенні Тыдня беларускай мовы і літаратуры.