Май 2019 (22)
    Январь 2019 (55)
    Декабрь 2018 (79)
    «    Май 2019    »

"Цішыні няма на свеце, вельмі шмат на свеце працы!”
    1-03-2019, 14:29 |
     "Цішыні няма на свеце, вельмі шмат на свеце працы!”
    Пад такім дэвізам у рамках Тыдня гісторыі, беларускай мовы і літаратуры ў 5 "В” класе была праведзена віктарына "Сялянская праца ў прыказках, прымаўках і загадках”.
    На мэце мерапрыемства было далучыць вучняў да багатай спадчыны нацыянальнай культуры, развіваць цікавасць да вуснай народнай творчасці.
    У час падрыхтоўкі мерапрыемства ўвага была засяроджана на тым, каб паказаць, як сялянская праца адлюстравана ў прыказках, прымаўках і загадках – жанрах вуснай народнай творчасці – гэтага чароўнага і мудрага скарбу, які вучыць нас дабру, справядлівасці, сяброўству, працавітасці, самаадданай любові да роднай краіны.
    Сяляне – дбайныя гаспадары, таму і склаў народ прыказкі і прымаўкі пра сваю працу, у якіх ухваляецца працавітасць і ўмельства, а высмейваецца лянота.
        Тры каманды – "Ганчары”, "Кавалі”, "Земляробы” – удзельнічалі ў 5 конкурсах:  "Складзі прыказку” – з асобных слоў на картках складалі прыказкі і прымаўкі; "Падбяры па тэме” – з прапанаваных прыказак і прымавак выбіралі тыя, якія адпавядаюць пэўнай тэме (працавітасць, гультайства, балбатлівасць); "Адгадайце” – адгадвалі загадкі пра сялянскую працу і прылады, заняткі нашых продкаў;  "Падбяры малюнак” – разгадвалі загадкі, адгадкі-падказкі да якіх былі адлюстраваны на малюнках.
    Спаборніцтва праводзілі вучаніцы 9 "Б” класа Мазурава Ганна і Грыбава Анастасія. Вучні адчулі, як паэтычна, мудра беларускі народ мог адлюстраваць сваю працу ў фальклоры.  Усім было цікава. Вучні засталіся задаволенымі новымі ведамі і ўражаннямі.
    Настаўнік беларускай мовы і літаратуры Л.В. Селіфонтава