Май 2020 (57)

Автор: Olga |
    3-09-2019, 11:38 |
    Цікава ведаць
    ВЕРАСЕНЬ, руин, риень, зарев — гэтым старабеларускім най­менням дзявятага месяца года адпавядае сучаснае беларускае верасень, што паходзіць ад слова "верас” (менавіта ў той час рас­ліна пачынае красаваць). Ва ўкраінскай мове першы месяц восені таксама вересень, у чэшскай — září, польскай — wrzesień. У ан­глічан, французаў і немцаў — варыянты рымскага september. У французскім рэспубліканскім календары ён фрукцідор — ме­сяц пладоў, што канчаўся 22 верасня і завяршаў год.
     Рымляне прысвячалі яго Вулкану, богу агню, і святкавалі Вулканаліі, забіваючы ў ахвяру парася і цяля.
    У старажытных грэкаў на працягу дзевяці дзён адбываліся "містэрыі”, таемныя культы. У іх прымалі ўдзел толькі пасвячо­ныя, якія рабілі ахвяры з захаваннем асаблівых абрадаў. Паказ­валіся ўдзельнікам абразы багоў і знакі-сімвалы, што да гэтага часу старанна ўтойваліся.
    Неспрыяльныя ўмовы надвор’я верасня — выпадкі частых дажджоў, ранніх замаразкаў, вялікіх вятроў. Сяляне стараюцца ўбраць бульбу, гародніну і садавіну.
    Дрэвы мяняюць сваю афарбоўку, каб паўней засвоіць сонеч­ную энергію: чырвонае, карычневае, пунсовае і фіялетавае лісце робіць гэта лепш, чым зялёнае. Пасля першых замаразкаў, звы­чайна тое назіраецца ў сярэдзіне месяца, пачынаецца лістапад.
    Вучаніца 5 "Б" класа Шпакоўкая Ганна

Автор: Ирина |
    3-09-2019, 09:04 |

Каждый год звонок веселый
    Собирает вместе нас.
    Здравствуй, осень!
    Здравствуй, школа!
    Здравствуй, наш любимый класс.
    Пусть нам лета жаль немного -
    Мы грустить не будем зря.
    Здравствуй, к знаниям дорога!
    Здравствуй, праздник сентября!

Праздник первого звонка - это традиционный праздник для всех, кто переступает школьный порог: школьников, которые снова сядут за парты и сделают очередной шаг по длинной, но такой интересной, полной открытий школьной дороге; родителей и учителей,которые с волнением смотрят на своих детей. И, конечно,праздник для первоклашек, которые готовы вступить в совершенно новую жизнь. Для нас, выпускников, это особенный праздник - начало последнего учебного года.

Учащиеся 11 "А" класса Кузьменкова Кристина, Иванишена Вероника.