Июнь 2019 (12)
    «    Сентябрь 2018    »

3-09-2018, 17:38 |
    Цікава ведаць
    Вресень, руин, риень, зарев — гэтым старабеларускім най­менням дзявятага месяца года адпавядае сучаснае беларускае верасень, што паходзіць ад слова "верас” (менавіта ў той час рас­ліна пачынае красаваць). Ва ўкраінскай мове першы месяц восені таксама вересень, у чэшскай — září, польскай — wrzesień. У ан­глічан, французаў і немцаў — варыянты рымскага september. У французскім рэспубліканскім календары ён фрукцідор — ме­сяц пладоў, што канчаўся 22 верасня і завяршаў год.
     Рымляне прысвячалі яго Вулкану, богу агню, і святкавалі Вулканаліі, забіваючы ў ахвяру парася і цяля.
    У старажытных грэкаў на працягу дзевяці дзён адбываліся "містэрыі”, таемныя культы. У іх прымалі ўдзел толькі пасвячо­ныя, якія рабілі ахвяры з захаваннем асаблівых абрадаў. Паказ­валіся ўдзельнікам абразы багоў і знакі-сімвалы, што да гэтага часу старанна ўтойваліся.
    Неспрыяльныя ўмовы надвор’я верасня — выпадкі частых дажджоў, ранніх замаразкаў, вялікіх вятроў. Сяляне стараюцца ўбраць бульбу, гародніну і садавіну.
    Дрэвы мяняюць сваю афарбоўку, каб паўней засвоіць сонеч­ную энергію: чырвонае, карычневае, пунсовае і фіялетавае лісце робіць гэта лепш, чым зялёнае. Пасля першых замаразкаў, звы­чайна тое назіраецца ў сярэдзіне месяца, пачынаецца лістапад.
    Вучаніца 5 "В" класа Мартынава Марыя

3-09-2018, 14:13 |
     День знаний
    1 сентября, в нашей школе, состоялась торжественная линейка, посвященная началу нового учебного года, на которой присутствовали почетные гости: глава администрации Ленинского района г. Могилева Лавринович В. Р., начальник отдела по образованию Любенков А. Ф.
    Виктор Рычартович от всей души поздравил учеников, их родителей, педагогический коллектив школы с прекрасным праздником – Днем знаний и подчеркнул, что школа, в которой проходят лучшие годы человека, - это одно из самых ярких воплощений малой родины каждого. Именно школа и семья формируют лучшие качества гражданина: патриотизм, верность своим корням, благодарность за мирное небо над головой, за возможность учиться и постигать все самое лучшее, что выработало человечество.
    Глава администрации пожелал ребятам учиться так, чтобы наш родной город, наша малая родина гордилась подрастающими гражданами нашей прекрасной страны – нашей родной Беларуси, и вручил подарок – сертификат на приобретение необходимого оборудования для школы.