Где вы побывали этим летом [?]

В оздоровительном (спортивном) лагере
В туристическом походе по Беларуси
На море
В экскурсионном туре (за границей)
Все лето был(а) в Могилеве
Ноябрь 2018 (20)
Октябрь 2018 (70)
Сентябрь 2018 (42)
Август 2018 (28)
Июль 2018 (15)
Июнь 2018 (41)
«    Февраль 2018    »

2-02-2018, 16:41 |
Урокі эстэтыкі ў драмтэатры
31 студзеня 2018 года вучні 9 "Б” і 10 "А” класаў разам з настаўнікамі Т. Л. Раманавай і Н. М. Храбрай наведалі Магілёўскі абласны драматычны тэатр. На чарговым ўроку эстэтыкі прапанавана смешная гісторыя кахання "непатрэбных” людзей  – "Дурнічка і зэк”. Аўтар  – Уладзімір Лідскі. Рэжысёр – Андрэй Гузій.
Ён і яна. Ён зэк, былы ўгалоўнік, машэннік, які нядаўна выйшаў з турмы. Яна дурнічка, і няпроста наіўная, а жанчына з асаблівасцямі псіхікі і глыбокай душэўнай траўмай – яе бацькі загінулі ў аўтакатастрофе.
Абодва героі адзінокія, выкінутыя за борт жыцця і грамадства. Але, як і ўсе, яны мараць аб шчасці і каханні, вераць у цуд. Кожны з іх жадае быць (ці хоць здавацца) лепшым, чым ён ёсць. Іх сустрэча  здаецца не выпадковай, а падараванай лёсам. Ці зменіць яна жыццё герояў і іх саміх да лепшага, ці ж два адзіноцтвы так і разыдуцца, толькі злёгку датыкнуўшыся сэрцамі?
П’еса ўражвае сваёй шчырасцю. І смешная, і ў той жа час кранаючая і сумная гісторыя пра каханне. А яшчэ – пра тое, што кожны мае права на шчасце, што чалавек – больш складанае і больш цікавае стварэнне, чым выдуманыя пра яго зманлівыя клішэ.
Цудоўная ігра артыстаў дазволіла гледачам задумацца над жыццямі вось такіх "непатрэбных” людзей. "А ці магла гэта гісторыя завяршыцца па-іншаму?” – пытанне застаецца адкрытым.

Кузьмянкова Крысціна, вучаніца 9 "Б” класа,
                                                 Дзямідава Вікторыя, вучаніца 10 "А” класа.

2-02-2018, 09:51 |
Путешествие в сказочный мир Ганса Христиана Андерсена
01.02.2018 в ГПД прошло мероприятие «Путешествие в сказочный мир Ганса Христиана Андерсена. Имя литератора известно во всем мире. Сказка – язык детства, а также самый верный  и короткий путь к детскому сердцу. Сначала ребята совершили виртуальное путешествие в Оденсе – город, в котором родился писатель, и Копенгаген, где жил и творил  великий Андерсен, в которых увековечены имя писателя и герои его сказок. Затем ребята приняли участие в литературной викторине, посвящённой творчеству великого сказочника. Ребята разделились на две команды, заранее подготовив  названия и эмблемы. Викторина состояла из различных конкурсов: ребята отгадывали загадки, кроссворд, анаграммы, по цитатам и предметам определяли сказку. Жюри, состоящее из учеников 2-х классов, оценивало работу участников. В заключение дети посмотрели мультфильм по мотивам сказки Андерсена. На мероприятии было использовано много яркой и красочной наглядности, была  представлена выставка детских рисунков на данную тематику, а также была подготовлена книжная выставка «Мир короля сказки». Мероприятие, где  также присутствовали родители первоклассников, прошло в тёплой дружеской атмосфере. Ребята активно участвовали и продемонстрировали хорошие знания  творчества датского сказочника.
                                                                     Воспитатель ГПД Е.Р. Пархоменко