Октябрь 2019 (62)
    «    Октябрь 2017    »

20-10-2017, 15:54 |
    Прырода Магілёўскага краю
       Цудоўнае надвор’е, прыгожыя фарбы асенняга лісця, добры настрой і жаданне дазнацца пра нешта новае падштурхнула вучняў 5 "А” на экскурсію ў аддзел прыроды Магілёўскага абласнога краязнаўчага музея.
       Аддзел "Прырода краю” дае яскравае ўяўленне аб прыродным багацці вобласці. Экспазіцыя музея размешчанаў пяці залах. Тут наведвальнікі пазнаёміліся з палеанталагічным матэрыялам, які перадае асноўныя моманты эвалюцыйнага працэсу, са спецыфікай прыроды ўсходняга рэгіёну Беларусі, выяўленай у асаблівасцях рэльефу і клімату… Багаты інфармацыйны матэрыял аб прыродзе падаецца ў выглядзе дыярам, біягруп, таксідэрмічных скульптур. Вучням падчас экскурсіі было цікава ўсё: метэарыты, фрагменты шкілета і зубы маманта, акамянеласці марскіх жывёл, рэдкія расліны, птушкі і жывёлы…
       У залах экспазіцыі дзеці ўбачылі, як ствараюць свае норы будаўнікі лесу – барсукі, момант палявання зграі ваўкоў на дзіка, пазнаёміліся з разнастайнасцю лясных птушак, з падводным жыццём насельнікаў нашых вадаёмаў.
       Дзеці пачулі, што шматлікія прадстаўнікі флоры і фаўны Магілёўскай вобласці занесены ў Чырвоную кнігу Рэспублікі Беларусь. Асобныя з іх можна пабачыць у экспазіцыі – гэта чорны дзяцел, бугай вялікі, чапля рыжая, пустальга звычайная, барсук, вячэрніца малая, а таксама такія рэдкія расліны, як вадзяны арэх, сон-трава, гарлачык жоўты.
    Класны кіраўнік 5 "А” класа Н. М. Храбрая

20-10-2017, 09:29 |
    Вниманию родителей!
       На базе УЗ «Могилёвская детская поликлиника № 1» проводится работа по подготовке населения к эпидсезону.
    Напоминаем, что самым надежным методом защиты от гриппа является вакцинопрофилактика. В текущем году иммунизация против гриппа проводится в сентябре-ноябре месяце на базе школы вакциной Гриппол Плюс (производство Россия). Желающим привиться просим информировать классного руководителя или медработника школы.
    Возможна альтернативная вакцинация на платной основе в детских поликлиниках города по месту жительства вакциной Ваксигрипп (производство Франция) стоимость 14руб.50коп.
    Вакцинация на базе детской поликлиники № 1 проводится в рабочие дни Понедельник – пятница с 7.30 до 19.30 (обращаться к участковому врачу-педиатру), cуббота с 9.00 до 18.00 (обращаться к дежурному врачу). Информацию о режимах работы других поликлиник необходимо уточнять в регистратурах и столах справок. Подробную информацию о вакцинации против гриппа можно получить по телефону 24-45-22.