Ноябрь 2019 (40)

Автор: Мария |
    20-02-2017, 19:47 |
    Да родных вытокаў
      На базе дзяржаўнай установы адукацыi «Сярэдняя школа №33 г. Магiлёва» у адзiны дзень беларускай мовы адбылося мерапрыемства «Актуальныя пытаннi папулярызацыi выкладання беларускай мовы, выхаванне на нацыянальных традыцыях i культуры беларускага народа». Яго ўдзельнiкамi сталi намеснiкi дырэктараў па вучэбнай рабоце,  якія курыруюць пачатковую адукацыю, а таксама педагогi i вучнi сярэдняй школы №33.
      Пачалося мерапрыемства выступленнем метадыста вучэбна-метадычнага кабiнета ўпраўлення адукацыі, спорту і турызму Магілеўскага гарвыканкама Тарасевiч Т.А., якая акцэнтавала ўвагу на актуальнасць дадзенай тэмы з улiкам сённяшняга дня.
      Загадчык аддзелам бiблiятэчнага маркетынга ЦГБ iмя К.Маркса Астапава А.М. пазнаёмiла з мерапрыемствамi, запланаванымi бiблiятэкай з мэтай прыцягнення школьнiкаў i моладзi горада да ўдзелу ў акцыях і мерапрыемствах, накiраваных на адраджэнне роднай мовы.
      Намеснiк дырэктара па вучэбнай рабоце Кудраўцава Э.I., кіраўнік метадычнага аб’яднання настаўнікаў пачатковых класаў Педзіч А.У. паведамiлі аб тым, якая работа праводзiцца ў школе з мэтай далучэння вучняў да нацыянальных  традыцый, культуры i гiсторыi роднай краiны, прывiцця любовi да беларускай мовы. Значную ролю ў прапагандзе i распаўсюджваннi роднай мовы адыгрывае i бiблiятэка школы. Супрацоўнiк бiблiятэкi Удальёва I.Э. падзялiлася сваiм вопытам у гэтым накiрунку.
      Госцi школы паглядзелi пазакласнае мерапрыемства «Востраў Гульняслоў» у 4 «А» класе (настаўнiк Дудко А.А.), наведалi этнаграфiчны кабiнет «Беларуская хатка», дзе настаўнiк пачатковых класаў Лоцманава В.С. пазнаёмiла  са старажытнымi прадметамi беларускага быту.
      У завяршэнне сустрэчы малодшыя школьнiкi прадаманстравалi выразнае чытанне вершаў беларускiх паэтаў Янкi Купалы i Максiма Багдановiча, прагучалi беларускiя народныя песнi ў выкананнi салiстаў вакальнай групы ўзорнага ансамбля народнай музыкi «Танок» (кiраўнiк Рогалева А.В.)
      Удзельнiкi сустрэчы з задавальненнем размаўлялi на роднай мове i выказалi пажаданне як мага больш праводзiць падобных мерапрыемстваў, накiраваных на папулярызацыю беларускай мовы, узраджэнне нацыянальных традыцый i народнай культуры Беларусi.
    Намеснік дырэктара па ВР Кудраўцава Э.І.