Ноябрь 2019 (28)
    Июль 2019 (8)
    Июнь 2019 (24)
    «    Ноябрь 2019    »

«З любоўю да роднай мовы»
    Автор: Мария |
    5-12-2016, 16:38 |
    «З любоўю да роднай мовы»
    «Бедны той, хто … не мае скарбаў
    вечных – скарбаў душы. Такі скарб,
    каторы ніхто і ніколі адабраць ад нас
    не здолее, - гэта любоў да
    бацькаўшчыны, да свайго народу,
    да роднай мовы…”
    (Цетка)
      Пазакласная работа па беларускай мове – актыўны сродак патрыятычнага выхавання, які дае магчымасць зацікавіць малодшых школьнікаў роднай мовай, далучыць дзяцей да духоўных скарбаў свайго народа.
      З 28 лістапада па 2 снежня ў пачатковай школе праходзіў Тыдзень беларускай мовы.
      Тыдзень пачаўся з конкурсу газет "Мой родны кут” для вучняў 3-4 класаў і конкурсу малюнкаў "Мая Беларусь” для вучняў 2 класаў. Вельмі прыгожыя і змястоўныя газеты падрыхтавалі вучні 4 "Б”, 4 "Г”, 3 "А” і 3”В” класаў. У іх можна было прачытаць пра прыгажосць роднай прыроды, пазнаёміцца з легендамі пра Беларусь, а таксама з творчасцю саміх вучняў (сачыненнямі, вершамі, малюнкамі).
    Цікава прайшлі тэматычныя пазакласныя мерапрыемствы свята "Пяшчотная родная мова” (3 "Б” клас), вусны часопіс "Беларускі народны фальклор” (4 "Б” клас), конкурс "Гучы, беларуская мова!” (2 "Б” клас), падарожжа "У маю беларускую мову” (2 "В”), турнір-віктарына  „Па краіне гукаў і літар” (3 "В”), свята "Сустрэча з казкай” (2 "А”),  інфармацыйная гадзіна "Славутыя песняры зямлі беларускай” (4 "Г”), гульня-спаборніцтва "Перакладчыкі” (3 "А”) і інш.
      Значнай падзеяй для вучняў на Тыдні аказалася падрыхтоўка і ўдзел у конкурсе на лепшага чытальніка вершаў аб Радзіме (2-3 класы).
      У ходзе правядзення інтэлектуальнай віктарыны "Знаўцы мовы” для вучняў 3-4 класаў дзеці разгадвалі рэбусы, крыжаванкі, анаграмы, тлумачылі розныя моўныя з’явы, знаходзілі моўныя памылкі. Усе змаглі яшчэ раз упэўніцца, якая цудоўная родная мова, што засталася нам у спадчыну. І гэты скарб мы павінны не толькі любіць і шанаваць, але і зберагчы для сваіх нашчадкаў.
      Некаторыя мерапрыемствы праводзіліся ў школьным музеі "Беларуская хатка”. У абставінах беларускага каларыту вучні адчувалі сябе сапраўднымі патрыётамі.
      Спланаваная і праведзеная такім чынам работа актывізуе маўленчую дзейнасць, развівае творчыя здольнасці вучняў, прывівае любоў да роднай мовы і Радзімы.
    Настаўнік пачатковых класаў Аўсяннікава Г.У.