Ноябрь 2019 (40)

Автор: Мария |
    28-11-2016, 17:30 |
    Тыдзень гісторыі, беларускай мовы і літаратуры
      Пачаўся наш Тыдзень з радаснай навіны. Вучаніца 9 "А” класа Аляксейчыкава Анастасія  атрымала  дыплом другой ступені на Другім этапе рэспубліканскай алімпіяды  па беларускай мове і літаратуры! Яшчэ раз шчыра віншуем Насцю і яе настаўніцу – Галіну Якаўлеўну Князеву!
      У гэтым навучальным годзе Тыдзень гісторыі, беларускай мовы і літаратуры  праходзіў пад дэвізам "… І толькі на цябе надзея, край родны мой!” Гэтыя словы належаць выбітнаму беларускаму паэту, публіцысту, літаратурнаму крытыку, перакладчыку, літаратуразнаўцу Максіму Багдановічу, спадчына якога ўвайшла ў залаты фонд беларускай культуры. У гэтым годзе адзначаецца 125-годдзе з дня нараджэння класіка беларускай літаратуры. Таму выбар тэмы відавочны.
      Пры падрыхтоўцы мерапрыемстваў настаўнікі гісторыі, беларускай мовы і літаратуры, бібліятэкары ставілі перад сабой наступныя мэты: далучаць вучняў да творчай дзейнасці, павышаць іх пазнавальную актыўнасць, цікавасць да навуковых ведаў і навуковай дзейнасці, удасканальваць ўласнае прафесійнае майстэрства праз падрыхтоўку, арганізацыю і правядзенне пазакласных мерапрыемстваў, і безумоўна, выхоўваць нацыянальную самасвядомасць, патрыятызм, высокія маральныя якасці вучняў, а таксама далучаць школьнікаў да багацця роднага слова, да беларускамоўнай літаратуры, у прыватнасці, да твораў нашага слаўнага паэта і патрыёта – Максіма  Багдановіча.
      У прадметным тыдні прынялі ўдзел вучні 5 – 11 класаў. У школьнай бібліятэцы была арганізавана выстава кніг і біяграфічных, бібліяграфічных матэрыялаў,  звязаных з жыццём і дзейнасцю М. Багдановіча "Незабыўны Багдановіч”. Аформлены тэматычны стэнд у фае школы.
      Мерапрыемствамі тыдня былі ахоплены вучні кожнай паралелі, прыняць удзел маглі ўсе жадаючыя. Для вучняў 5 "А” класа Галіна Якаўлеўна Князева на высокім узроўні правяла віктарыну "Наш край”. А вучні 5 "Б” і 5 "В” класаў спаборнічалі ў конкурсе "Сялянская праца ў прыказках, прымаўках і загадках”, які для іх падрыхтавалі і правялі Людміла Валер’еўна Селіфонтава і вучні 7 "В” класа Зайцава Марыя, Мядзведзева Вікторыя і Баброў Мікіта. Настаўнікі гісторыі Таццяна Леанідаўна Раманава і Алёна Вячаславаўна Мікушкіна арганізавалі для пяцікласнікаў   цікавае і захапляльнае "Падарожжа па старажытным свеце”.

Алена Аляксееўна Сомава і Наталля Мікалаеўна Храбрая заінтрыгавалі шасцікласнікаў ужо самой формай мерапрыемства – друдлы. Аказваецца, гэта такія галаваломкі. Рашаючы іх, вучні 6-х класаў паказалі, як яны ведаюць традыцыі нашых продкаў. Такія конкурсы спрыяюць развіццю самастойнасці, кемлівасці, пашыраюць кругагляд вучняў.  У "Лабірынтах гісторыі” спрабавала заблытаць шасцікласнікаў А.В. Мікушкіна, але вучні з годнасцю прайшлі ўсе выпрабаванні. У рамках тыдня прайшла класная гадзіна "Па магілёўскіх вулачках” (класныя кіраўнікі А.В. Мікушкіна і Н.Я. Федаровіч).

Нашы бібліятэкары Ірына Эдуардаўна Удальёва і Любоў Ульянаўна Лук’янская падрыхтавалі і правялі для вучняў 7-х класаў літаратурна-музычнае падарожжа па жыцці і творчасці Максіма Багдановіча, падчас якога, акрамя цікавага аповеду, вучні слухалі песні на вершы М. Багдановіча, паглядзелі дакументальную стужку "Зорка Багдановіча”, паглядзелі прэзентацую,  і таму напрыканцы мерапрыемства выдатна адказвалі на пытанні віктарыны.

Інтэлектуальны патэнцыял сямікласнікі прадэманстравалі падчас гістарычнага брэйн-рынгу, перамогу ў якім атрымала сумесная каманда 7 "Б” і 7 "В” класаў. Кіраўнік школьнага музея імя Каралёва Т. Л. Раманава і вучаніцы 9 "А” класа правялі  для вучняў 7-х класаў у школьным музеі экскурсію "Па слядах баявой славы”.

Вучням 8-9 класаў таксама не было калі сумаваць. На паэтычную гадзіну "Загадкавы Багдановіч” іх запрасілі супрацоўнікі бібліятэкі імя М. Ю. Лермантава. Т. Л. Раманава праверыла іх веды ў гістарычнай віктарыне "Старажытны Магілёў”. Г. Я. Князева наладзіла для дзевяцікласнікаў "Вандроўку па родным краі”. Уменне працаваць у камандзе і дапамагаць адзін аднаму вызначыла пераможцу ў гэтым конкурсе.  Сапраўдным "інфармацыйна-камунікатыўным” выпрабаваннем стала мерапрыемства "Кола гісторыі”, якое падрыхтавала для васьмікласнікаў А. В. Мікушкіна.
      Заўсёды плённа праходзяць у нашай школе сустрэчы са старшынёй Магілёўскай філіі ТБМ А. У. Дзьячковым. На гэты раз Алег Уладзіміравіч арганізаваў кіналекторый "Магілёў у гістарычных фотаздымках” для вучняў 9-10 класаў.
      У чацвер (а кожны чацвер у нас беларускамоўны!) прайшоў флэшмоб "Гучы, беларускае слова”, які арганізавалі Алена Аляксееўна Сомава і Іна Мікалаеўна Маркава. Ініцыятаамі гэтага мерапрыемства сталі ўдзельнікі акцыі "Смак беларускай мовы” вучні 6 "В” і 6 "Г” класаў і юныя артысты ансамбля ”Акварэль”.

Развіццю юрыдычнай  граматнасці старшакласнікаў (а гэта так запатрабавана сучасным жыццём!) спрыяў удзел у алімпіядзе па прававых ведах "Тэрыторыя права”, якую ладзіў Беларускі інстытут правазнаўства. Таксама дзесяцікласнікі прынялі ўдзел у моладзевым інтэлектуальна-пазнавальным марафоне "Мы разам”. Вучні 11-х класаў наведалі ўрокі эстэтыкі ў драмтэатры. А ў школе быў арганізаваны прагляд мастацкага фільма "Знак бяды”. Таксама 10 - і 11 - класнікі маглі праверыць узровень сваёй падрыхтоўкі па беларускай мове ў школьным рэпетыцыйным тэсціраванні. Вучні 6-8 класаў ЗМШ пры абласным цэнтры творчасці выканалі заданні 2 этапа.
      Тыдзень гісторыі, мовы і літаратуры закончыўся. Мы перакананы, што такія мерапрыемствы заўсёды будуць цікавыя вучням, іх бацькам і настаўнікам не толькі таму, што яны нясуць вялікі выхаваўчы патэнцыял, павучальныя, змястоўныя, а яшчэ і таму, што яны прывіваюць любоў да роднай мовы і літаратуры, да гісторыі роднага краю.
    Кіраўнік МА настаўнікаў гісторыі, беларускай мовы і літаратуры Л.В. Селіфонтава
    Далейшых творчых поспехаў настаўнікам і вучням!