Ноябрь 2019 (40)

Автор: Мария |
    18-11-2016, 16:42 |
    Мы – магілёўцы
      17 лістапада вучні 8 "А” і 9 "А” класаў наведалі сярэднюю школу № 23, дзе прынялі ўдзел у кіналекторыі "Магілёў у гістарычных фотаздымках”. У гэты дзень пачаў сваю працу літаратурна-краязнаўчы турнір "МЫ – магілёўцы”,  які будзе ажыццяўляцца ў межах рэспубліканскай краязнаўчай акцыі "Збяры Беларусь у сваім сэрцы” і прысвечаны 750-годдзю з дня заснавання г. Магілёва. У праграму турніру ўключаны адукацыйныя заняткі (кіналекторыі, экскурсіі, сустрэчы са знакамітымі людзьмі (пісьменнікамі, мастакамі, выкладчыкамі) і шматтуравы конкурс, разлічаны на веданне гісторыі, культуры і мовы роднага краю.
      Мэтамі і задачамі гэтага конкурсу з’яўляецца фарміраванне ў маладога пакалення нацыянальнай самасвядомасці, грамадзянска-патрыятычных пачуццяў, духоўнай культуры, выхаванне павагі да дасягненняў свайго народа, яго багатай гісторыі і культуры; пашырэнне і паглыбленне ведаў па гісторыі культуры роднага краю, мовазнаўству, развіццё краязнаўчага руху сярод навучэнскай моладзі, духоўнае ўзбагачэнне асобы навучэнца праз далучэнне да матэрыяльнай і духоўнай спадчыны краю, развіццё іх інтэлектуальных і пазнавальных магчымасцяў.
      У час кіналекторыю вучні пачулі цікавы аповед пра гісторыю горада Магілёва з вуснаў Дзьячкова Алега Уладзіміравіча – старшыні таварыства беларускай мовы. А таксама паглядзелі прэзентацыю і дзякуючы ёй пазнаёміліся з фотаздымкамі старога горада. Атрыманыя веды рабяты змогуць выкарастаць у наступным туры турніру "Мы – магілёўцы” – гістарычнай віктарыне "Старажытны Магілёў”.
    Настаўнік гісторыі Раманава Т. Л.